Home / News / Politics / 2017 Abaco Local Government Nominees
With local government election days away, we have sought to provide a complete listing of all nominees. Up to press time we were missing Cooper Town and Moors Island and we will seek to update the list online and via Facebook with all names as soon as possible.

2017 Abaco Local Government Nominees

 

With local government election days away, we have sought to provide a complete listing of all nominees. Up to press time we were missing Cooper Town and Moors Island and we will seek to update the list online and via Facebook with all names as soon as possible.

While a number of polling areas have more nominees than seats available there are a few that don’t. In those instances voting is not necessary.

We can confirm that there will be no voting necessary due to either nominees numbering less than or equal to the amount of seats available for several townships, meaning those who nominated are considered unopposed and duly elected. These areas are:

Man-O-War Cay – Jeremy Sweeting and Arthur Elden

Cherokee – Vashti Albury, Michael Knowles and Michael Saunders

Casuarina Point – John Roberts

Bahama Palm Shores – Jacqueline Estevez

We will seek to confirm if there are any other polling areas or communities that do not require voting; otherwise be sure to take your time to get to know who is seeking to represent you and make your choice on June 22. Polls open at 8am and close at 6pm.

Persons on the register for the general elections are eligible to vote. Please ensure you have your voters card and/or passport when you enter the polling station.

 

Hope Town District Council

Guana Cay Nominees (one seat)

  • Cheynea Turnquest
  • Anthony Michael Roberts
  • Theidra Gardiner

Man-O-War Nominees (three seats)

  • Jeremy Sweeting
  • Arthur Elden

Hope Town Nominees (three seats)

  • Donald Carey
  • Don Cash
  • Junior Menard
  • John Pinder

 

Central Abaco District Council

Marsh Harbour/Spring City Town Committee (four council seats)

 

Spring City Nominees (two seats)

  • Colon Curry
  • Masanetie Joseph
  • Alexander Rolle
  • Rohan Spicer
  • Melinda Williams

 

Marsh Harbour Nominees (five seats)

  • Glender Knowles
  • Danny Sawyer
  • Roscoe Thompson III
  • Dale Hill
  • Carl Archer
  • George Knowles
  • Dexter Russell
  • Neulessa Major
  • Henry Williams
  • Nathaniel Williams
  • Beverly Sawyer

 

Dundas Town – Town Committee (seven Seats) (three council seats)

  • Kayla Wallace
  • George Cornish
  • Claire Basden
  • Latora Burrows
  • Faron Newbold
  • Raquel Thurston
  • Patrick Albury
  • Paulette Arlene Nesbitt
  • Marguerita Cornish
  • Christine Bostwick
  • Emilin Sawyer
  • Cay Mills
  • Stephen Knowles
  • Augustine Williams
  • Naason Sands

 

Murphy Town – Town Committee (seven seats) (three council seats)

  • Matthew Taylor
  • Derek Dawkins
  • Paul Curry
  • Marciano Akeem Williams
  • Gilbert Davis
  • McGarrett Simms
  • Alonza Roberts
  • Tristan Bootle
  • Cubal Davis
  • Khiry Swain
  • Mark Anthony Douglas
  • Michael Lundy
  • Lloynard Russell

 

South Abaco District Council

 

Cherokee

  • Vashti Albury
  • Michael Knowles
  • Michael Saunders

 

Casuarina Point

  • John Roberts

 

Bahama Palm Shores

  • Jacqueline Estevez

 

Crossing Rocks

  • Israel Williams
  • Arthur Williams
  • Diana Bain
  • Shevon Bain-Miller
  • Trevor Williams

 

Sandy Point

  • Arthur Lightbourne
  • Laurentine Fox
  • Stanley White
  • Ian McKinney
  • Shenique Bain
  • Santinio Bain
  • Annette Burrows
  • Amelia Burrows
  • Kenneth “Kenny” Darville

 

North Abaco District Council

 

Treasure Cay

  • Neil Bootle
  • Sirnardo C. W. Hart
  • Stephanie Ingrid Hield
  • Amanda Quinique Sawyer
  • Zeldon Leroy Simmons
  • Noel St. Claude
  • Kelphene Thurston

 

Fire Road and Black Wood

  • Esther Ann Laing
  • Antonio Nixon
  • Donniqua Erica Collie
  • Deavalo Russell
  • Felicia McIntosh

 

Cedar Harbour and Wood Cay

  • Michelle Lorene McIntosh
  • Denise Lashell Saunders-Rolle

 

Fox Town, Crown Haven and Mount Hope

  • Leslie McIntosh
  • Norwood McDermott Jr.
  • Nadia S. Russell-Lewis

 

Green Turtle Cay

  • Wade Cash
  • Gregory Curry
  • Ashrica Gardiner
  • Kenvino Pedro Jones
  • Mark Lowe Jr.
  • Neil Laurence Lowe
  • Giselle McIntosh
  • Donald Outten
  • Wayne Reckley
  • Micheal Sawyer

 

Grand Cay

  • Sheen Enis Saunders
  • Mathine McIntosh
  • McGarett Joe Russell
  • Rosevelt Curry
  • Oliver Cooper
  • Malissa Cooper
  • Verdell Grant

What Do You Think?

comments

About Timothy Roberts

Timothy Roberts

Timothy had his first venture into Journalism just months after graduating from Queen’s College in Nassau taking his first job with The Tribune in 1991 leaving in 1992 for other pursuits.

During his time in Nassau he diversified his experiences working as a warehouse manager, locksmith and computer technician before returning to Abaco, a place he has always considered home, in 1999.

He joined the staff of The Abaconian in 2001 doing graphic design and writing an opinion article called Generally Speaking and after a brief time away, returned to The Abaconian in 2010 as a reporter, graphic designer and computer technician.

Check Also

What is Local Government

As voters go to the polls on June 22 to elect persons from their community to serve through local Committees and Councils it would be good to review what local-government is.

Leave a Reply